Historia

młyna Jaczkowice

Położona wśród żyznych pól doliny Odry podoławska wieś Jaczkowice od dawien dawna słynęła z uprawy znakomitej pszenicy. Nic dziwnego, że już w roku 1783 wieś posiadała własny młyn, a w roku 1830 uruchomiono młyn wodny na przepływającej przez wieś rzece Oławie.

Historia 2

W 1854 r. (1856 powstaje browar w Żywcu) w miejscu starego młyna wybudowano nowy, murowany.  W 1892 roku młyn stał się własnością „Jätzdorfer Mühle” AG (Młyn Jaczkowice Spółka Akcyjna), należącą do grupy „Kampffmeyer” (która działa do dzisiaj i jest liderem branży młynarskiej w Niemczech). W 1889 roku młyn strawił pożar, w roku 1900 został odbudowany i ponownie uruchomiony. W roku 1910 do młyna doprowadzono linię kolejową. W 1938 właścicielem Młyna została firma OGH „Schoeller” & Co.

Historia 3

Po drugiej wojnie światowej Młyn Jaczkowice został przejęty przez polską administrację. Kolejnym właścicielem młyna było „Społem” Oława, następnie młyn stał się częścią Polskich Zakładów Zbożowych „Brzeg”. W latach 50-tych maszyny młyna zostały zdemontowane i wywiezione;  przez 40 lat służył tylko jako magazyn zbożowy .
W roku 1998 właścicielem Młyna Jaczkowice została P.P.U.H. WOSEBA Sp. z o.o. i od tego momentu rozpoczyna się przywracanie pierwotnej funkcji tego obiektu.
W zabytkowym obiekcie w roku 1999 zostają zakończone prace związane z zamontowaniem nowoczesnych maszyny młyńskich. Dnia 05-01-2000 roku  została uruchomiona nowoczesna technologia produkcji mąki.

Powrót